Karta pobytu PESEL UKR dla obywateli Ukrainy. Czy cudzoziemiec objęty specustawą może uzyskać kartę pobytu i co powinien zrobić?
Legalny pobyt w Polsce
Na wstępie wskazać trzeba, że obecnie legalny pobyt obywateli Ukrainy posiadających status PESEL UKR przewidziano do 30 września 2025 r. Do tego samego dnia przedłużono ważność wydanych już dokumentów pobytowych oraz zezwoleń na pobyt.
Karta pobytu PESEL UKR – sytuacja od 01.07.2024 r.
W chwili obecnej osoby ze statusem PESEL UKR mogą wnioskować o wydanie decyzji o zezwoleniu na pobyt czasowy w następujących przypadkach:
- zezwolenie na pobyt czasowy i pracę,
- zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (tzw. niebieska karta UE),
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej,
- zezwolenie na pobyt czasowy dla członka rodziny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną.
W innych niż powyższe przypadkach nastąpi odmowa wszczęcia postępowania, jeżeli wniosek złoży obywatel Ukrainy ze statusem PESEL UKR.
Karta pobytu PESEL UKR – nadchodzi nowa procedura
W specustawie przewidziano nową procedurę uzyskania karty pobytu dla obywateli Ukrainy ze statusem PESEL UKR.
Na ten moment brak jest jednak określonej daty, w jakiej procedura ta wejdzie w życie. Zależy to bowiem od wydania komunikatu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wspomniany wyżej komunikat ma dotyczyć wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających aplikowanie o kartę pobytu. Wnioski mają być bowiem składane tylko i wyłącznie przez system teleinformatyczny w dyspozycji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Obecnie taki system jeszcze nie funkcjonuje. System jaki obecnie istnieje (MOS) nie umożliwia jeszcze składania przez internet tego typu wniosków.
Zgodnie z założeniami, karta pobytu będzie wydawana osobom, które posiadały status PESEL UKR:
- w dniu 4 marca 2024 r.,
- w dniu złożenia wniosku o wydanie karty pobytu,
- nieprzerwanie przez 365 dni,
przy czym trzeba spełnić wszystkie powyższe warunki.
Ponadto, jeżeli matka dziecka uzyska kartę pobytu w powyższym trybie, może uzyskać następnie także kartę pobytu dla swojego dziecka urodzonego w Polsce.
Wydanie karty pobytu nastąpi w formie czynności materialno-technicznej. Jedynie w przypadku odmowy wydania karty wojewoda wyda decyzję administracyjną.
Jak sprawdzić historię statusu PESEL
Historię statusu PESEL można sprawdzić po zalogowaniu się profilem zaufanym na stronie gov.pl albo w dowolnym urzędzie gminy po złożeniu odpowiedniego wniosku.