Karta pobytu – przyspieszenie sprawy

Ten tekst przeczytasz także w języku rosyjskim

Przyspieszenie sprawy o wydanie karty pobytu – czy jest możliwe i jak to zrobić? W tym wpisie postaramy się wyjaśnić to zagadnienie.

Sprawa o wydanie decyzji o zezwoleniu na pobyt

Wydanie karty pobytu jest poprzedzone wydaniem decyzji o zezwoleniu na pobyt. Jest to sprawa administracyjna. W ustawie o cudzoziemcach są przepisy o terminach załatwiania spraw. Przykładowo, decyzja w sprawie zezwolenia na pobyt stały powinna być wydana w terminie 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Co jednak, jeśli złożyliśmy wszystkie konieczne dokumenty, a nasza sprawa toczy się pół roku, rok, a w niektórych przypadkach i dłużej? Czy jest jakiś sposób, żeby przyspieszyć wydanie decyzji w sprawie?

Przyczyny wydłużonego rozpoznania spraw

W ostatnich latach bardzo wzrosła liczba spraw o wydanie decyzji o zezwoleniu na pobyt. Zgodnie z informacją Rzecznika Praw Obywatelskich, nawet ponad 2 lata mogą obecnie czekać cudzoziemcy na ostateczną decyzję w sprawie zezwolenia na pobyt w Polsce. Przyczyny niedotrzymania terminów rozpoznania spraw są różne. Najczęściej mówi się o problemach organizacyjnych urzędów (braki kadrowe), nadmiernej biurokracji, braku informatyzacji postępowania.

Problemy dla stron postępowania

Stempel w paszporcie, wbijany przy złożeniu wniosku o wydanie decyzji, nie upoważnia cudzoziemca do powrotu do Polski. To powoduje, że wiele osób w czasie trwania postępowania nie może odwiedzić rodziny i znajomych w swoim kraju. To godzi w więzi rodzinne i osobiste. Strony nie mogą również planować swojego życia prywatnego i zawodowego w Polsce z powodu niepewności co do ostatecznego wyniku sprawy o zezwolenie na pobyt.

Ponaglenie

W przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego przewidziano środek prawny, który ma zapobiegać niedotrzymywaniu przez organy terminów załatwienia spraw. Jest to ponaglenie.

Ponaglenie można wnieść, po pierwsze, jeżeli organ nie załatwił sprawy w określonym przepisami terminie. Wówczas zachodzi bezczynność postępowania. Drugim przypadkiem jest, gdy termin ten jeszcze nie upłynął, ale postępowanie trwa dłużej, niż jest to obiektywnie potrzebne. Wówczas zachodzi przewlekłość postępowania.

Procedura ponaglenia

Ponaglenie jest środkiem wnoszonym do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie. Należy w nim uzasadnić, dlaczego doszło do bezczynności lub przewlekłości postępowania. Organ przekazuje akta sprawy wraz z ponagleniem do organu wyższego stopnia. Organ wyższego stopnia może stwierdzić, że zachodzi bezczynność lub przewlekłość. Może zobowiązać organ do załatwienia sprawy w określonym terminie oraz podjąć dodatkowe rozstrzygnięcia.

Skarga do sądu administracyjnego

W każdym czasie po wniesieniu ponaglenia przysługuje stronie prawo do wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na bezczynność lub przewlekłość postępowania.

W naszej kancelarii sporządzamy ponaglenia oraz skargi do sądu administracyjnego na bezczynność lub przewlekłość postępowania.

Czy obawiać się wniesienia ponaglenia?

Niejednokrotnie strony obawiają się wniesienia ponaglenia. Obawiają się wydania negatywnej decyzji w sprawie albo dodatkowego wydłużenia postępowania wskutek rozpoznania ponaglenia.

Należy stwierdzić, że o ile złożyliśmy wszystkie dokumenty i spełniamy przesłanki do otrzymania pozytywnej decyzji, obawy te najczęściej nie są słuszne. Z perspektywy organu załatwiającego sprawę najprostsze w takiej sytuacji jest wydanie decyzji. To czyni bowiem ponaglenie bezprzedmiotowym. Natomiast rozpoznanie ponaglenia może doprowadzić do urzędowego ustalenia osób winnych bezczynności lub przewlekłości. Skarga do sądu administracyjnego może zaś doprowadzić, w skrajnych przypadkach, do nałożenia na organ grzywny lub przyznania od organu na rzecz strony określonej sumy pieniężnej.