Ponowienie statusu UKR jest możliwe. Kiedy następuje najczęściej utrata statusu UKR oraz jak ponowić ten status po utracie, dowiesz się z tego artykułu.
Co daje status UKR?
Status PESEL-UKR obywatela Ukrainy chroniącego się w Polsce przed wojną umożliwia korzystanie z wielu ułatwień. Najważniejszymi są możliwość korzystania ze świadczeń pieniężnych z polskiego systemu wsparcia dla rodzin oraz tytuł pobytowy w Polsce i Strefie Schengen.
Takie świadczenia jak 500+ czy zasiłki rodzinne są dostępne dla obywateli Ukrainy, którzy mają nadany status PESEL-UKR. Poza tym można korzystać z Profilu Zaufanego czy również wygenerować dokument diia.pl (cyfrowe zezwolenie na pobyt). Ze statusem UKR wiąże się również prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia w Polsce.
Kiedy następuje utrata statusu UKR?
Najczęstszym przypadkiem utraty statusu UKR jest wyjazd za granicę na okres ponad 30 dni.
Innym częstym przypadkiem jest nieokazanie w trakcie wjazdu do Polski dokumentu elektronicznego diia.pl. Wjazdy takie rejestrowano na podstawie ruchu bezwizowego dla posiadaczy paszportów biometrycznych. Należy pamiętać, żeby w każdym przypadku wjazdu do Polski okazywać dokument elektroniczny diia.pl.
Skutki utraty statusu PESEL-UKR
Utrata statusu PESEL-UKR powoduje, że traci się zezwolenie na pobyt w Polsce do daty przysługiwania obywatelom Ukrainy ochrony czasowej. Ponadto traci się prawo do wyżej wymienionych świadczeń pieniężnych. Wjazd do Polski jest natomiast nadal możliwy na dotychczasowych podstawach (np. ruch bezwizowy), w tym także ponownie w związku z wojną w Ukrainie.
Ponowienie statusu UKR jest możliwe
Status UKR może być nadany więcej niż jednokrotnie. Aby nastąpiło ponowienie statusu UKR, należy wykonać alternatywnie jedno z poniższych działań.
Pierwszy sposób wygląda następująco. Jeśli w czasie wjazdu do Polski obywatel Ukrainy zadeklaruje przybycie do Polski w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie, jego status PESEL-UKR zostanie automatycznie odnowiony.
Drugi sposób to ponowne złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL. I w tym przypadku dochodzi do automatycznego odnowienia statusu PESEL-UKR. Przy okazji złożenia wniosku z reguły nie pobiera się ponownie odcisków palców. Nie pobiera się również kolejnej fotografii (chyba że doszło do zmiany wyglądu).
W wyniku każdego z powyższych działań powinno nastąpić ponowienie statusu UKR obywatela Ukrainy.