franki szwajcarskie

Kredyty frankowe – Kancelaria Kraków

 

Kredyty we frankach – pomoc prawna w sporze z bankiem

Kancelaria w Krakowie prowadzi sprawy kredytów frankowych (kredytów we frankach szwajcarskich). Są to sprawy o unieważnienie umowy kredytu albo odfrankowienie kredytu. Sprawdź, jak skorzystać z oferty kancelarii.


Spis treści

  1. Poznaj swoje prawa
  2. Od czego zacząć
  3. Porada przy ugodzie z bankiem
  4. Jak założyć sprawę sądową
  5. Koszty prowadzenia sprawy
  6. Kontakt z kancelarią

Poznaj swoje prawa

Umowy kredytów frankowych mogą zawierać nieuczciwe postanowienia na korzyść banku.

Przede wszystkim, banki posługują się klauzulą przeliczenia kursu waluty ze złotych na franki według swoich Tabel kursów walut. Klauzule te są zapisywane przeważnie w ogólnych warunkach umowy kredytu. W ten sposób to bank ustala kurs waluty, po jakim następuje wypłata i spłata kredytu przez konsumenta. Tego rodzaju postanowienia umowne zostały uznane przez orzecznictwo sądowe, m.in. TSUE i Sądu Najwyższego, za abuzywne (czyli niewiążące konsumenta).

porada prawna
Dzięki sprawdzeniu umowy kredytu przez profesjonalistę dowiesz się o ewentualnych nieprawidłowościach ze strony banku, uzasadniających przeliczenie kredytu

Z wyżej wspomnianej abuzywności postanowień umowy może niekiedy nawet wynikać, że nie jest możliwe utrzymanie całej umowy kredytu w mocy. W skrajnych przypadkach Sąd może nawet uznać, że nie wiąże cała umowa kredytu.

Niemniej gdyby unieważnienie umowy wiązało się ze szkodą dla konsumenta, może on domagać się utrzymania umowy w mocy, przy usunięciu mechanizmu bankowego kursu przeliczenia waluty (tzw. odfrankowienie umowy).

Tylko od konsumenta zależy, jakie roszczenie z dwóch powyższych wybierze (można także żądać ich równocześnie jako alternatywy). Pamiętać musi przy tym, aby wszystko dokładnie przeliczyć i wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Sprawy kredytów frankowych są jednak bardzo skomplikowane. Są one uznawane za „najwyższą półkę” wiedzy prawniczej. Należy zwłaszcza być na bieżąco z aktualnymi orzeczeniami sądów w sprawach kredytów frankowych.

^powrót do spisu treści^

Od czego zacząć

Wszelkie działania powinna poprzedzać analiza umowy kredytu przez kancelarię prawną (pełnej treści, czyli część szczególna, część ogólna umowy oraz załączniki).

W przypadku potwierdzenia abuzywności umowy (albo też w międzyczasie) celowe jest wystąpienie do banku kredytującego o zaświadczenie dotyczące historii spłaty kredytu. Dokument ten powinien obejmować informacje o kursie przeliczenia waluty stosowanym do wypłaty kredytu oraz do każdej spłaty kredytu, a także wysokość oprocentowania kredytu dla całego okresu trwania umowy. Wydanie zaświadczenia może podlegać opłacie bankowej.

kalkulator harmonogram zapłaty
Jednym z pierwszych kroków jest uzyskanie z banku historii spłaty kredytu

Na podstawie danych zawartych w dokumentach kancelaria szacuje możliwe scenariusze przy żądaniu unieważnienia albo odfrankowienia umowy kredytu i przestawia je klientowi.

^powrót do spisu treści^

Porada przy ugodzie z bankiem

Ugoda z bankiem w niektórych przypadkach może się okazać najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ wiąże się z szybkim ustaleniem zasad odpowiedzialności banku i konsumenta. To likwiduje niepewność co do dalszej spłaty kredytu. Z drugiej strony jednak, przy prowadzeniu sprawy sądowej konsument może po dłuższym czasie uzyskać więcej.

Konsumentom skłonnym do ugody przedstawiamy, opartą na skrupulatnych wyliczeniach, rzeczową informację, co zyskają a co mogą stracić na zawarciu ugody z bankiem.

ugoda
Możliwe jest zawarcie ugody z bankiem, co pozwoli na szybsze przeliczenie kredytu
^powrót do spisu treści^

Jak założyć sprawę sądową

Do założenia sprawy sądowej o unieważnienie albo odfrankowienie umowy kredytu potrzebna jest przede wszystkim decyzja konsumenta. Najlepiej tę decyzję podjąć na podstawie dokładnych wyliczeń, wybierając jeden z kilku możliwych scenariuszy.

Potrzebne dokumenty to co najmniej:

  • umowa kredytu (pełna treść),
  • zaświadczenie z banku (sprawdź powyżej w sekcji Od czego zacząć,
  • pełnomocnictwo.

Z decyzją o powierzeniu kancelarii prowadzenia sprawy wiąże się konieczność poniesienia kosztów prowadzenia sprawy.

^powrót do spisu treści^

Koszty prowadzenia sprawy

Na opłaty za prowadzenie sprawy składają się:

  • analiza umowy kredytu – stawki od 100 zł;
  • w przypadku złożenia pozwu: opłata sądowa od pozwu: maksymalnie 1.000 zł, opłata skarbowa od pełnomocnictwa: 17 zł,
  • wynagrodzenie kancelarii: zależne od oszacowania roszczenia i możliwości klienta, stawki od 2.000 zł;

Możliwy jest zwrot poniesionych kosztów od banku w przypadku wygrania sprawy przed sądem.

prawnik z teczką
Sprawy frankowe należą do skomplikowanych, dlatego dobrze jest powierzyć je profesjonalnej kancelarii
^powrót do spisu treści^
 

Zapraszamy do kontaktu

Kredyty frankowe – Kancelaria Kraków