Ten tekst przeczytasz także w języku rosyjskim
Migracja osób z zagranicy do Polski w ostatnich latach znacznie się zwiększyła. Skutkiem jest więcej relacji uczuciowych pomiędzy obywatelami Polski a obywatelami innych państw. W końcu międzynarodowe pary stają przed wyzwaniem legalizacji związku poprzez zawarcie małżeństwa. Małżeństwo cudzoziemca z obywatelem Polski jest sytuacją specyficzną pod względem prawnym.
Narzeczony cudzoziemiec chcący zawrzeć związek małżeński musi przedstawić w urzędzie stanu cywilnego dokument stwierdzający jego zdolność do zawarcia małżeństwa. Najczęściej zdolność tą ocenia się według prawa ojczystego. To oznacza konieczność uzyskania odpowiedniego zaświadczenia w urzędzie w kraju pochodzenia lub w konsulacie. Problem pojawia się wtedy, gdy rodzime państwo nie wydaje zaświadczeń o zdolności do zawarcia małżeństwa (jest tak np. w przypadku Ukrainy). Wówczas konieczne jest przeprowadzenie postępowania sądowego przed sądem rodzinnym w Polsce i uzyskanie postanowienia zwalniającego od obowiązku złożenia dokumentu. W ramach sprawy sąd przeprowadza rozprawę, w trakcie której rozpyta cudzoziemca o okoliczności istotne dla zdolności do zawarcia małżeństwa z obywatelem Polski.
Kolejne komplikacje mogą się pojawić, jeżeli małżeństwo chce zawrzeć osoba rozwiedziona. W takim przypadku może pojawić się konieczność uznania orzeczenia o rozwodzie przez polski sąd (tak jest np. w przypadku obywateli Ukrainy). To postępowanie jest pod względem prawnym bardziej skomplikowane i może być długotrwałe. Nie wdając się w szczegóły, konieczne będzie przedstawienie dowodów, że w sprawie rozwodowej były należycie chronione prawa małżonka (byłego). Konieczne jest doręczenie wniosku byłemu małżonkowi, najczęściej mieszkającemu za granicą.
Narzeczeni mogą zdecydować się także na zawarcie małżeństwa konkordatowego (kościelnego). Jeżeli są oni różnego wyznania, w takim przypadku konieczne jest uzyskanie przez osobę wyznania katolickiego dyspensy od władzy kościelnej. Poza tym osoba wiary niekatolickiej musi w takim przypadku złożyć odpowiednie oświadczenia, np. że wyraża zgodę na chrzest i wychowanie dzieci w wierze katolickiej.
Małżeństwo cudzoziemca z obywatelem Polski, oprócz oczywistych skutków w postaci utrwalenia wzajemnej więzi małżonków, ułatwia inne kwestie, np. uzyskanie zezwolenia na pobyt albo obywatelstwa polskiego.