29 stycznia 2022 roku weszła w życie obszerna nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Zmiany dotyczą istotnych kwestii w sprawach o zezwolenie na pobyt, jak termin załatwienia sprawy. Zakres zmian jest znaczny i będzie miał istotny wpływ na sprawy o zezwolenie na pobyt. W tym artykule omawiamy najistotniejsze zmiany.
Dłuższe terminy załatwiania spraw o zezwolenie na pobyt
Decyzja o zezwoleniu na pobyt czasowy, zgodnie z dotychczasowymi przepisami, miała być wydana w terminie niezwłocznym po złożeniu kompletnego wniosku. Po zmianach, na wydanie decyzji o zezwoleniu na pobyt czasowy organ będzie miał 60 dni, liczonych od złożenia kompletnego wniosku (czyli wniosku bez braków formalnych) i od osobistego stawienia się cudzoziemca w urzędzie wojewódzkim.
Natomiast decyzja o zezwoleniu na pobyt stały i decyzja o zezwoleniu na pobyt rezydenta długoterminowego UE, poprzednio miała być wydana w terminie 3 miesięcy od wszczęcia postępowania. Po zmianach jest to termin 6 miesięcy liczonych tak samo jak w postępowaniu w sprawie pobytu czasowego.
Co istotne, w sprawach o zezwolenie na pobyt termin zmieniony nowymi przepisami będzie miał zastosowanie do toczących się już postępowań. To doprowadzi w niektórych sprawach do odsunięcia w czasie możliwości wniesienia ponaglenia ze względu na bezczynność organu.
Uzyskiwanie informacji drogą elektroniczną
W postępowaniu o zezwolenie na pobyt Wojewoda przed wydaniem decyzji uzyskuje stosowną informację od komendantów Straży Granicznej, Policji czy szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do tej pory informacje te uzyskiwano w formie pisemnej. Po zmianach zaś będzie to możliwe również w formie elektronicznej, co powinno umożliwić szybsze załatwienie sprawy.
Ta zmiana ma jednak już zastosowanie tylko do wniosków złożonych od 29 stycznia 2022 roku.
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę – uchylenie niektórych wymogów
Nowelizacja przewiduje, że jeśli cudzoziemiec osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju umowy, a także ilości pracodawców), to niekonieczne już jest dokumentowanie posiadania miejsca zamieszkania oraz źródła stabilnego i regularnego dochodu.
Zmiana ta również ma zastosowanie jedynie do wniosków złożonych od 29 stycznia 2022 roku.
Uchylenie wymogu zmiany decyzji o zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę w niektórych przypadkach
Poprzednio zmiana sytuacji cudzoziemca powodowała często konieczność zmiany zezwolenia, a nawet wydania nowego zezwolenia. Po zmianach nie będzie to potrzebne w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy albo przy zmianie stanowiska pracy. Ponadto rozszerzony został tryb zmiany decyzji o zezwolenie na pobyt i pracę. W tym trybie będzie można np. dokonać zmiany pracodawcy.
Dłuższy okres pracy na oświadczenie
Obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą odtąd pracować na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy przez okres do dwóch lat, zamiast dotychczasowych 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy. Z tego względu wizy na podstawie oświadczenia będą również wydawane na dłuższy okres (wiza krajowa do 1 roku). Będzie także możliwa praca na podstawie kolejnych, następujących bezpośrednio po sobie, oświadczeń.
Ocena zmian
Oceny zmian należy dokonać dopiero na podstawie stosowania nowych przepisów w praktyce. Na pewno kierunek zmian jest właściwy. Niemniej na pewno znajdą się osoby w jakiś sposób pokrzywdzone, np. wydłużonym terminem załatwienia ich sprawy. Na plus należy ocenić uproszczenia formalne, tj. wymiana informacji między organami drogą elektroniczną. Przełomowa zmiana to możliwość dłuższej i nieprzerwanej pracy na oświadczenie. Jest to aż do dwóch lat na jednym oświadczeniu, po którym będzie można pracować na podstawie kolejnego. Można mieć nadzieję, że wprowadzone zmiany w długotrwałym okresie pozwolą na szybsze załatwianie spraw o zezwolenie na pobyt.
Kancelaria w Krakowie oferuje możliwość sprawdzenia wpływu nowych przepisów na konkretną sprawę o zezwolenie na pobyt.